Do odwołania nie pobieramy żadnych prowizji za transakcje! Zapraszamy do dodawania ofert
Do odwołania nie pobieramy żadnych prowizji za transakcje! Zapraszamy do dodawania ofert
18 listopada 2022
No to jesteśmy! 🙂

Polska jest dziesiątym największym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. Jesteśmy największym w Europie eksporterem stolarki okiennej i jednym z liderów w produkcji płyt drewnopochodnych, drewna konstrukcyjnego itp. Przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi 9 proc. całego polskiego eksportu. Miarą kluczowej roli sektora leśno-drzewnego w naszej gospodarce jest to, że wypracowuje on ok. 2,3 proc. PKB. Wartość inwestycji w tym sektorze od początku lat dziewięćdziesiątych sięgnęła niemal 30 mld zł. To imponujące dane, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że tak naprawdę intensywny rozwój tej branży rozpoczął się po roku 1989.

Skąd pochodzi drewno w Polsce?

Niewątpliwie nie byłby on możliwy w takim zakresie, gdyby nie stosunkowo duża lesistość Polski (ok. 30%) i wynikająca z tego dostępność surowca drzewnego. Dodajmy – drewna pochodzącego głównie z Lasów Państwowych, które zarządzają 7,3 mln ha z ogólnej powierzchni 9,2 mln ha lasów w naszym kraju. Na pozostałe 22% składają się lasy prywatne (17%) oraz lasy innych form własności jak lasy gminne, miejskie, parki narodowe itp. (5%). Przyjąć można z dużym uogólnieniem, że z pozostałych 22% jedynie część parków narodowych i część miast prowadzi sprzedaż surowca drzewnego w sposób umożliwiający szybką, transparentną i komfortową dla obu stron realizację transakcji. Najgorsza sytuacja jednak panuje wśród prywatnych właścicieli lasów, którzy sprzedają surowiec drzewny po często znacznie zaniżonych cenach. Brak normalizacji rynku drzewnego w tym sektorze oraz kanalizacji sprzedaży, sprzyja nadużyciom i w szerszej perspektywie nie służy nikomu.

Lasów prywatnych w Polsce jest naprawdę dużo

Co ciekawe, przez wielu niedoceniane lasy prywatne w Polsce, generują znacznie większe pozyskanie surowca drzewnego niż do niedawna sądzono. Wielkoobszarowa Inwentaryzacja Stanu Lasów pozwoliła zweryfikować zaniżone dane GUS w tym zakresie i potwierdzić ostatecznie, że masa pozyskiwanego rokrocznie drewna sięga 5 mln m3. To bardzo znacząca liczba zwłaszcza teraz, przy obecnej sytuacji geopolitycznej. Tak ogromna masa to nie tylko dodatkowy zastrzyk surowca dla branży drzewnej czy dodatkowe przychody dla Skarbu Państwa, to także skuteczniejsza walka ze zmianami klimatycznymi. Im lepiej bowiem (w produktach drzewnych) wykorzystane zostanie drewno, tym dłużej wiązane w nim będzie CO2.

Budowa portalu aukcyjnego

Wszystkie powyższe przesłanki sprawiły, że podjęliśmy decyzję o budowie portalu aukcyjnego, który służyć ma zarówno sprzedającym jak i kupującym. Umożliwiać ma zakup zweryfikowanego surowca drzewnego w ramach przejrzystych i bezpiecznych dla obu stron transakcji. Mamy nadzieję, że kiełkujący od 2015 roku pomysł stworzenia takiego miejsca z wiodącą rolą Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych, zmaterializował się w końcu w takiej formie, jak nam wszystkim – właścicielom lasów, zarządcom, przedstawicielom przemysłu drzewnego i przedsiębiorcom – będzie odpowiadać. Możemy ze swojej strony zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby nasz portal sprzedaży drewna spełnił oczekiwania wszystkich interesariuszy i stale się rozwijał, podążając za sugestiami użytkowników.