Do odwołania nie pobieramy żadnych prowizji za transakcje! Zapraszamy do dodawania ofert
Do odwołania nie pobieramy żadnych prowizji za transakcje! Zapraszamy do dodawania ofert
23 listopada 2022
Czym najlepiej palić?

Pytanie to jest w tej chwili niezwykle popularne. Gdzie kupić drewno już wiecie, skoro czytacie ten tekst ale jakie kupić, kiedy i jak sezonować? W naszym kolejnym krótkim wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim drewno drewnu nierówne, sprawa niby oczywista jednak nie wszyscy o tym pamiętają. Każdy gatunek ma inną kaloryczność, czyli innymi słowy jedne dają więcej energii a inne mniej. Jeśli więc w tej samej cenie możecie kupić klona albo buka – bierzcie buka! Królem drewna opałowego jest w Polsce grab, absolutny top kaloryczności! Niestety nie mamy go w Polsce jakoś szczególnie dużo.

Sezonowanie drewna

Drewno najlepiej kupować na wiosnę, aby przeschło trochę latem i jesienią, zanim wykorzystamy je do palenia. Najlepiej oczywiście sezonować nie rok a dwa choć dla takich gatunków jak brzoza rok jest wystarczający. Zresztą w przypadku brzozy, topoli czy wierzby sezonowanie dłuższe niż dwa lata może się skończyć butwieniem drewna a więc częściową utratą jego wartości. Drewno sezonujemy po to, aby miało mniejszą wilgotność, a więc po to, aby zawartość wody nie przekraczała 20-15%. Nawet jeśli nie macie wilgotnościomierza, parametry takie osiągniecie na pewno po dwóch latach sezonowania drewna w przewiewnym miejscu. Suche drewno jest nie tylko bardziej kaloryczne (nawet dwa razy!) ale także podczas procesu spalania powstaje mniej dymu i sadzy.

Liściaste czy iglaste?

Ważne, aby pamiętać, że drewno drzew iglastych zawiera więcej substancji smolistych, a więc szybciej zapcha Wam piec albo zabrudzi szyby kominka. Drewno iglaste to także żywica, która parując osadzać się może na szybie, czy w kominie tworząc trudną do usunięcia tłustą warstwę. Żywica pod wpływem wysokiej temperatury strzela, co dodaje wyjątkowego klimatu w kominku… o ile wyposażony jest on w szybę. Jeśli więc radosne strzelanie iglastych szczapek w kominku nie jest dla nas priorytetem, lepiej palić drewnem liściastym. Daje ono więcej ciepła i dłużej się pali. Niestety ma ono też swoje wady, zawiera bowiem sporo kwasów i barwników, które także przyczyniają się do zanieczyszczenia szyb kominków i przewodów kominkowych ale jednak w mniejszym stopniu niż iglaste. Podsumowując najlepiej palić grabem, jesionem lub bukiem. Jeśli nie możecie kupić tych gatunków nie ma wyjścia, trzeba sięgnąć po inne, najlepiej według kolejności w poniższej tabeli.

Wartość opałowa poszczególnych gatunków drewna

Rąbanie drewna

Jeśli chodzi o rąbanie drewna to najlepiej oczywiście robić to wtedy, kiedy drewno jest jeszcze wilgotne a więc świeżo po ścięciu. Są takie gatunki, które niezależnie od wilgotności łupie się niezwykle trudno. Jeśli więc macie szczególnie stresującą pracę a lekiem na skołatane nerwy jest rąbanie drewna, polecamy akację ! Można też w tym celu wykorzystać jakikolwiek inny gatunek z dużą ilością sęków.

Przechowywanie drewna

Kolejny temat wart uwagi to przechowywanie drewna. Nasi zachodni sąsiedzi często przechowują drewno łupane w metrowych szczapkach (czy może bardziej szczapach) co generalnie jest bardzo wygodne o ile ma się łuparkę. Taki stos łatwo ułożyć, dobrze się trzyma a po wyschnięciu, tuż przed spaleniem możemy pociąć sezonowane w ten sposób drewno na krótsze kawałki. W naszym kraju zdecydowanie popularniejsza jest metoda polegająca na przygotowywaniu szczapek od razu docelowej długości. Żeby jednak schło, ułożony przez nas stos powinien być przewiewny i najlepiej gdyby był czymś od góry osłonięty (daszek, plandeka). Tutaj także są wyjątki. Jeśli kupiliśmy drewno dębowe i możemy je sezonować co najmniej dwa lata, możemy w pierwszym roku pozostawić je nieosłonięte – deszcz skutecznie wypłucze część garbników, które się w nim znajdują.

Co to jest gałęziówka?

Wracając do łupania drewna – zawsze warto to robić, bo zwyczajnie drewno wówczas szybciej schnie. Oczywiście gałęziówkę łupać nam będzie trudno, ale nie o gałęziówkę tu chodzi. No właśnie, co to jest ta gałęziówka?
Na naszym portalu spotkacie wiele różnych rodzajów drewna. Generalnie drewno opałowe sprzedawane jest jako M2 (bardzo ogólnie rzecz ujmując są to gałęzie do 5 cm średnicy), bywa też sprzedawane jako M1. Więcej o tym co znaczy drewno małowymiarowe możecie przeczytać tutaj: https://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Normy/10._drewno_maowymiarowe.pdf

Jako drewno opałowe doskonale sprawdzi się także drewno oznaczane jako S4, czy S2A. Symbole te określone przez Polskie Normy oznaczają jakość drewna i jego średnicę. Więcej o drewnie średniowymiarowym możecie przeczytać tutaj: https://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Normy/9._drewno_sredniowymiarowe_-_ujednolicono_wg_zarz_54-2020.pdf

Drewno S2A potocznie nazywane jest także „papierówką”. „S” w symbolu oznacza, że minimalna średnica wynosi 5 centymetrów. Papierówka zgodnie z polskimi normami powinna być wolna od zgnilizny podczas gdy w S4 dopuszczalna jest zgnilizna i to nawet do 50%. Ważne też, że w lasach generalnie znacznie więcej pozyskuje się drewna S2A niż S4, wobec czego warto z tego właśnie drewna korzystać.